Bez kategorii

Dlaczego zabawa jest ważna w życiu dziecka?

Zabawa jest jedną z głównych aktywności dziecka. Nie powinno to nikogo dziwić – zabawa sprawia radość i zwalcza nudę. Jednak za budowaniem wież z klocków, zabawą lalkami, wymyślaniem historyjek, czy też graniem na cymbałkach kryje się coś więcej. Te i wiele innych czynności mają większy potencjał niż by mogło się wydawać.

Korzyści wynikające z zabawy:

  • ćwiczenie małej i dużej motoryki
  • socjalizacja i rozwój emocjonalny
  • zdobywanie wiedzy o świecie
  • trenowanie kreatywności
  • uczenie się nowych umiejętności

Dziecko od pierwszych tygodni życia zaczyna korzystać z tego co serwuje mu świat – potrząsa grzechotką, gryzie gryzak, rzuca różnymi zabawkami. Każda z tych czynności pomaga mu poznać właściwości przedmiotów oraz poznać otaczający je świat, co ma wielki wpływ na jego funkcjonowanie w przyszłości.

Wielu rodziców uważa, że nauka poprzez zabawę dotyczy tylko poznawania cyferek i liter. Zabawa przy liczeniu i czytaniu faktycznie jest bardzo przydatna, ale dopiero na późniejszym etapie rozwoju dziecka. Ono poprzez zabawę uczy się już dużo wcześniej takich rzeczy jak: umiejętności społeczne, umiejętność komunikacji, nawiązywania kontaktów oraz odnalezienia się w grupie.

Już niespełna dwuletnie dziecko, próbuje opiekować się lalką, misiem, czy nawet domowym zwierzątkiem. Pragnie czesać mamę oraz przygotowywać z nią obiad lub próbuje pomóc tacie w pracy, czy majsterkowaniu. Te proste, codzienne czynności są dla niego zabawą, która pomaga mu odnaleźć się w dorosłym życiu swoich rodziców. Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa niezbędną rolę, ponieważ już teraz uczy je współpracy z innymi, wyczula na bodźce płynące z otoczenia i uczy jak na nie prawidłowo reagować. Małe dziecko, poprzez zabawę uczy się wyciągać wnioski ze swojego zachowania, co jest niezwykle ważną umiejętnością.

Aby przyswoić, a następnie zapamiętać informacje należy angażować obie półkule mózgu dziecka. W tym procesie mogą pomóc zabawy ruchowe z pociechą, ale i nie tylko. Żeby dziecko rozwijało się prawidłowo i nie miało żadnych problemów z nauką, najlepiej jest już od najmłodszych lat dbać o dopływ do niego różnorodnych bodźców. Śpiew, muzyka, taniec, podskoki, różnorodne faktury materiałów pomogą dziecku rozwijać się w najlepszy możliwy sposób.

Na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje różnorodnych rodzajów zabaw i każda z nich ma dla niego duże znaczenie, nawet jeśli dla nas nie mają sensu. Czasem dziecko potrzebuje chwili dla siebie, takiej gdzie rodzic tylko dba o jego bezpieczeństwo, nie ingerując w całokształt jego działań. Lecz czasem potrzebuje również zaangażowania ze strony rodziców, ich uwagi. Z upływem czasu większą rolę zaczną pełnić jego rówieśnicy, ale też zabawy ruchowe.

Rodzaje zabawek

Rola zabawek w rozwoju psychofizycznym dziecka pełni ogromnie ważną rolę. Rodzice powinni zapewniać dziecku czas na zabawę, która sprzyja jego rozwojowi. Wielu rodziców inwestuje w przeróżne zabawki, ale są i tacy, dla których kupowanie zabawek jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Jednak warto wiedzieć, że zabawki nie muszą być drogie aby spełniały swoje podstawowe zastosowanie. Bardzo atrakcyjną ofertę znajdziemy w wielu sklepach, dobrym przykładem jest tutaj Maludas.

Jeśli zastanawiasz się nad odpowiednią zabawką dla niemowlaka warto wziąć pod uwagę książeczkę interaktywną. Charakteryzuje się ona tym, że nie ma tam tekstu, a same obrazki.

Możliwość komentowania Dlaczego zabawa jest ważna w życiu dziecka? została wyłączona